Markalar

Tekerlekli Sandalye

Tekerlekli sandalye hareket kısıtlılığı olan kişiler için günlük yaşamlarını daha bağımsız şekilde sürdürebilmelerini sağlayan mobilite aracı olarak işlev görmektedir. Bu özel olarak tasarlanmış sandalye ve çeşitleri, tekerleklerin yardımıyla itilerek ya da kullanan kişilerin kendileri tarafından hareket ettirilerek kişilerin dolaşımına imkan tanır. Tekerlekli sandalye manuel ve motorlu olmak üzere iki türde bulunur. Manuel olan tekerlekli sandalye kullanıcı tarafından itilerek hareket ettirilir, motorlu tekerlekli sandalye entegre olan elektrikli motorlar sayesinde kolayca hareket ettirilebilir. Tekerlekli sandalye fiziksel engellere sahip bireylerin rutin yaşam kalitesini artırmak, bağımsızlıklarını devam ettirebilmelerini sağlamak ve de toplumsal katılımlarını desteklemek için önemli bir rol oynar. Ayrıca, tekerlekli sandalye ve çeşitleri hastanelerde, rehabilite merkezlerinde ya da evde bakım hizmetlerinde sıkça kullanım kolaylığından dolayı kullanılır. Tekerlekli sandalye ergonomik tasarımları ve çeşitli özellikleri, genel olarak kullanıcıların ihtiyaçlarına göre uyarlanabilmektedir, böylece maksimum konfor ve mobilite sunar. 

Tekerlekli Sandalye Nasıl Çalışır?

 Tekerlekli sandalye hareket kısıtlılığı yaşayan bireylere göre tasarlanmış özel araçlardır ve çalışma prensipleri de oldukça basittir. Tekerlekli sandalye kullanıcıların dolaşımını, hareketini sağlamak ve de bağımsızlıklarını artırmak için tekerleklerle desteklenmiş, ayrıca donatılmış oturaklar üzerine kurulmuş araçlardır.

Manuel tekerlekli sandalye kullanıcı tarafından itilerek hareket ettirilmektedir. Tipik olarak, tekerlekli sandalye iki büyük arka tekerlek, daha küçük dönme ve yön yeteneğine sahip ön tekerlekler ile geliştirilmiştir. Kullanıcı, tekerlekli sandalye hareketi için kendisini iterek ya da yanında yardımcı bir kişi tarafından itilme sureti ile tekerleklerin dönmesini sağlamaktadır. Tekerleklerin dönmesi ile beraber kullanıcının istediği yöne hareket etmesi sağlanır.

Motorlu tekerlekli sandalye modelleri genellikle elektrik motorları ile desteklenmiştir. Kullanıcılar, bir kontrol paneli ya da joystick yardımı ile sandalye motorları yönlendirebilir. Elektrikli motorlar, batarya gücüyle çalışmaktadır ve tekerlekler hareket ettirilir. Kullanıcı, kontrol panelinde bulunan düğmelere dokunarak ya da joystick hareketi ile istenilen yönde hareket etmektedir.

Modern tekerlekli sandalye modellerinde kullanılan teknoloji ile beraber, bazı modellerde eğimli zeminlerde dahi dengeyi sağlayan sensörler ya da çeşitli manevra kabiliyeti ile birçok faydalı kullanım özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler ise kullanıcıların daha rahat ve güvenli bir sürüş elde etmelerini sağlamaktadır.

Tekerlekli sandalye modellerinin çalışma prensipleri, kullanıcıların hareket özgürlüğünü artırmak ve rutin yaşam aktivitelerini kolaylaştırmak amacı ile tasarlanmıştır. Tekerlekli sandalye araçları fiziksel engellerle mücadele eden kişilerin, hareket açısından bağımsızlıklarını desteklemekle beraber etkin bir yaşam sürmelerine olanak tanır.

Tekerlekli Sandalye Modelleri

 Tekerlekli sandalye modelleri, hareket sınırlılığı yaşayan kişilerin günlük yaşamlarını bağımsız bir şekilde sürdürmelerini sağlama amacıyla çeşitli ihtiyaç ve kullanım koşulları göz önünde bulundurulacak şekilde tasarlanmıştır. Tekerlekli sandalye modelleri kullanıcıların ihtiyaçlarına, fiziksel durumuna ve de yaşam tarzına uygun şekilde seçimlere konu olabilir.

 

1. Manuel Tekerlekli Sandalye Bu tip tekerlekli sandalye kullanıcının kendisi tarafından ya da yanında yardım eden kişiler tarafından itilme hareketi ile hareket ettirilmektedir. Genel olarak büyük bir çift arka tekerlekleri ve daha küçük dönme kabiliyetine sahip olan ön tekerlekleri vardır. Katlanabilir tekerlekli sandalye modelleri sayesinde taşınabilirlik durumları artırılabilir.

2. Elektrikli Tekerlekli Sandalye modelleri; elektrikli tekerlekli sandalye kullanıcının kendisinin ya da yanındaki refakatçi kişilerin kontrol paneli ya da joystick aracılığıyla yönlendirdiği elektrik motorları ile çalışmaktadır.

3. Aktif Tekerlekli Sandalye Aktif tekerlekli sandalye genellikle hızlı hareket gerektiren aktivite ya da işlemler için tasarlanmıştır. Hafif, sağlam ve de aerodinamik yapıları ile performans sergiler.

4. Katlanabilir Tekerlekli Sandalye modelleri genelde katlanma özelliği ile beraber gelmektedir. Sandalyelerin taşınabilirliklerinin artırılması için katlanabilir bir yapı ile tasarlanmıştır. Bu özelliği sayesinde taşıması ve depolaması pratiktir. Seyahatlerde ve günlük yaşamda da katlanır tekerlekli sandalye modelleri pratiklik sunmaktadır.

5. Rehabilitasyon Tekerlekli Sandalye rehabilitasyon amaçlı kullanılmakta olan bu modeller, kullanıcıların fiziksel terapi ya da tedavi sürecini desteklemek amacı ile tasarlanmıştır. Genellikle ayarlanabilir özellikler bulunur ve fiziksel rehabilitasyonun önemli bir parçası olarak kullanılmaktadır.

6. Pedallı Tekerlekli Sandalye pedallı tekerlekli sandalye kullanıcıların elleri ile pedal hareketleri ile sayesinde ilerlemesini sağlamaktadır.

 

Tekerlekli sandalye modelleri, kullanıcıların ihtiyaçları, yaşam tarzı ve aktivite durumlarına uygun olacak şekilde seçilmelidir. Bahse konu olan bu tekerlekli sandalye modellerinin her biri, farklı avantajlar sunmakla beraber bireylerin günlük yaşam aktivitelerini de ayrıca kolaylaştırmaktadır.

Tekerlekli Sandalye Özellikleri

 Tekerlekli sandalye modelleri kullanıcılarının hareket özgürlüğünü ve bağımsızlıklarını olabildiğince maksimum seviyede tutmak için tasarlanmış çeşitli özelliklere sahip mobilite araçları olarak tanımlanabilir.

1. Tekerlek Türleri: Tekerlekli sandalyelerde kullanılan tekerlekler, büyük arka tekerlekler ve de biraz daha küçük dönme yeteneğine sahip olan ön tekerlekler olmak üzere iki ana türde sandalyeye yerleştirilmiştir. Bazı modellerde hava dolgulu tekerler kullanılırken, diğerleri katı tekerlerle donatılmıştır.

2. Katlanabilirlik: Birçok tekerlekli sandalye modeli katlanabilir özelliklere sahip olabilmektedir. Bu özellik, sandalyenin taşınabilirliğini artırmaktadır ve depolama ile taşıma açısından büyük bir avantaj sunmaktadır.

3. Ayarlanabilir Sırt-Ayak Desteği: Kullanıcıların rahatlığı için sırt ile ayak destekleri bulunmaktadır. Bu, oturma pozisyonunu kişiye göre özelleştirme ve kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun hale getirme avantajı sağlamaktadır.

4. Maksimum Taşıma Kapasitesi: Her tekerlekli sandalye modelinin taşıma kapasitesi farklı olabilmektedir. Kullanıcıların ağırlığına ve taşıması gereken yük kapasitesine uygun model seçmek gereklidir.

5. Elektrikli Kontroller: Motorlu tekerlekli sandalye modellerinde kullanılan elektrikli kontrol üniteleri kullanıcıların hareketini yönlendirmektedir. Bu kontrol ünitesi joystick ya da başka bir kullanıcı dostu ara araçla yönlendirilebilmektedir.

6. Fren Sistemleri: Tekerlekli sandalye modellerinde güvenlik için fren sistemleri bulunmaktadır. Bu frenler, kullanıcının istediği zaman sandalyeyi durdurmasını sağlar.

7. Yastık ve Oturma Desteği: Kullanıcı kişilerin konforu için yastık ve oturma desteği bulunmaktadır. Uzun süreli oturma süreçlerinde rahatlık sunmaktadır.

8. Tamamlayıcı Aksesuarlar: Tekerlekli sandalye genellikle kullanıcıların gereksinimlerine göre özelleştirilebilmektedir. Bu nedenle, şemsiye, bardak tutucu, sırt çantası gibi tamamlayıcı aksesuar kullanımına da uygun olabilmektedir.

 

Tekerlekli sandalye özellikleri, kullanıcıların gündelik yaşamlarını kolaylaştırmak ve kişisel kullanımlarını rahatlatmak için tasarlanmaktadır. Kullanıcılar ya da refakatçileri, kullanıcıların ihtiyaçlarına en uygun modeli tercih ederken bu özelliklere dikkat etmelidir. Tekerlekli sandalye modelleri, hareket kısıtlılığı olan kişilerin bağımsız hareket etmesini desteklemekle beraber daha aktif bir yaşam sürmelerine de olanak tanır.

Tekerlekli Sandalye Fiyatları

 Tekerlekli sandalye fiyatları, genel düzeyde kullanıcıların ihtiyaçlarına, tercihlerine, tasarımlarına ve özelliklere göre değişiklik gösterir. Standart manuel tekerlekli sandalye modelleri genelde daha ekonomik bir seçim sunarken, elektrikli olan tekerlekli sandalyeler daha yüksek maliyetli olabilmektedir. Tekerlekli sandalye fiyatları marka, malzeme kalitesi, dayanıklılık, katlanabilme özelliği gibi faktörler nedeni ile belirlenmektedir. Bununla beraber kullanıcıların konforu ve uzun süreli oturma pozisyonunda rahat edebilmeleri için ek özellikler de yine fiyat konusunda belirleyici olabilmektedir.

 

Fiyata Göre

Pulsemed KY 689 Klozetli Koridor Arabası
3.859,80 TL
Kargo Bedava
1-3 Günde Kargo
Kapıda Ödeme
Pulsemed KY610GCJ-46 Özellikli Tekerlekli Sandalye
9.400,70 TL
Kargo Bedava
1-3 Günde Kargo
Pulsemed KY959LJ-36 Serebral Palsi Tekerlekli Sandalye
11.096,48 TL
Kargo Bedava
1-3 Günde Kargo
Pulsemed KY681-46 Klozetli Tekerlekli Sandalye
6.383,41 TL
Kargo Bedava
1-3 Günde Kargo
Pulsemed KY951AC-56 Çelik Tekerlekli Sandalye
7.298,03 TL
Kargo Bedava
1-3 Günde Kargo
Pulsemed KY956LQH-51 Alman Stil Tekerlekli Sandalye
9.236,25 TL
Kargo Bedava
1-3 Günde Kargo
Pulsemed KY903LQ-A-46 Alüminyum Tekerlekli Sandalye
8.531,44 TL
Kargo Bedava
1-3 Günde Kargo
Pulsemed KY9003LA-41-46 Transfer Sandalyesi
5.284,10 TL
Kargo Bedava
1-3 Günde Kargo
Pulsemed KY875 A-46 Standart Tekerlekli Sandalye
4.226,89 TL
Kargo Bedava
1-3 Günde Kargo
Kapıda Ödeme
Scuba S350 Deiser Midi Scooter
87.584,00 TL
Kargo Bedava
15 Günde Kargo
Scuba S250 Future Akülü Tekerlekli Sandalye
86.156,00 TL
Kargo Bedava
4-7 Günde Kargo
Scuba S301 Ayağa Kaldıran Akülü Tekerlekli Sandalye
132.328,00 TL
Kargo Bedava
4-7 Günde Kargo
Scuba S220 Multi Fonksiyonel Akülü Tekerlekli Sandalye
78.540,00 TL
Kargo Bedava
4-7 Günde Kargo
Jetty JT-311 Hafif Akülü Tekerlekli Sandalye
39.984,00 TL
Kargo Bedava
4-7 Günde Kargo
Jetty JT-100 Standart Akülü Tekerlekli Sandalye
31.178,00 TL
Kargo Bedava
4-7 Günde Kargo
Jetty JT-099 Katlanır Akülü Tekerlekli Sandalye
23.086,00 TL
Kargo Bedava
4-7 Günde Kargo
Golfi G637 Alüminyum Fonksiyonel Tekerlekli Sandalye
10.091,20 TL
Kargo Bedava
1-3 Günde Kargo
Golfi G636 Lite Alüminyum Tekerlekli Sandalye
9.282,00 TL
Kargo Bedava
1-3 Günde Kargo
Golfi G630 Alüminyum Multi Fonksiyonel Tekerlekli Sandalye
9.520,00 TL
Kargo Bedava
1-3 Günde Kargo
Golfi G605 Alüminyum Tekerlekli Sandalye
7.021,00 TL
Kargo Bedava
1-3 Günde Kargo
Golfi G561 Alüminyum Klozetli Banyo Sandalyesi
9.186,80 TL
Kargo Bedava
1-3 Günde Kargo
Golfi G551 Alüminyum Klozetli Banyo Sandalyesi
6.616,40 TL
Kargo Bedava
1-3 Günde Kargo
Golfi G550 Klozetli Transfer Sandalyesi
16.660,00 TL
Kargo Bedava
1-3 Günde Kargo
Golfi G507 Alüminyum Hastane Tipi Transfer Sandalyesi
10.757,60 TL
Kargo Bedava
1-3 Günde Kargo
Golfi G505 Alüminyum Transfer Sandalyesi
6.330,80 TL
Kargo Bedava
1-3 Günde Kargo
Golfi G502 Alüminyum Transfer Sandalyesi
6.378,40 TL
Kargo Bedava
1-3 Günde Kargo